| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Output Voltage | 60 V |
| Max Power Dissipation | 366 mW |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Power Dissipation | 1.47 W |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Current | 500 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Output Current per Channel | 150 mA |
| Output Current | 150 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | Linear |
Stock: 2030
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.31889 | $3.18890 |
| 25 | $0.28640 | $7.16000 |
| 50 | $0.26785 | $13.39250 |
| 100 | $0.25050 | $25.05000 |
| 300 | $0.23791 | $71.37300 |
| 500 | $0.22595 | $112.97500 |
| 1000 | $0.21459 | $214.59000 |
| 3000 | $0.17953 | $538.59000 |
